Gösterilen sonuç sayısı: 2

Vakum Kırıcı Nedir

Tesisat sistemlerinde kullanılan bazı ara parçalar bulunmaktadır. Vakum kırıcı bu parçalardan biri olmakla beraber, sistem içerisinde vakum oluşmasını önlemek amacı ile kullanılmaktadır. Genel olarak su akışının durması ile beraber ya da yavaşlaması ile beraber sisteme yeterli miktarda hava girişini sağlayan, aynı zamanda vakumu kıran ve negatif yönlü basınç oluşmasını engelleyen bir çalışma prensibi vardır. Vakum kırıcı basınç seviyesinin normalin altına düştüğü durumlarda, geri akışı önlemek amacı ile tercih edilmektedir. Bununla beraber dış mekan musluklarında, sprink sistemlerinde ve sıhhi tesisat armatürlerinde tercih edilebilmektedir.

Vakum kırıcı tesisat sistemi içerisinde geri akış nedeni ile pis suyun temiz suya karışmasını önlediği gibi aynı zamanda kullanılan ortamlarda sistemin olması gerektiği gibi akışını sağlamaktadır.

Vakum Kırıcı Fonksiyonları ve Çalışma İlkeleri

Tesisat sistemlerinde, genel fizik kurallarına bağlı olarak çalışma prensipleri uygulanmaktadır. Bahse konu olan bu kurallar uyarınca sistemler üzerinde bazı parça elemanlar çalışma prensiplerini desteklemektedir. Vakum kırıcı parçalar, akışı devam eden suyun ya da tesisat sisteminin içerisinde vakum oluşmasını önlemek ve bununla beraber pis suyun akışa karışmasını önlemek amacı ile kullanılmaktadır. Vakum kırıcı parçalar, musluk ya da vananın çıkış ağzında kullanılır.

Vakum kırıcı çalışma prensibinde, sisteme yeterli miktarda hava girişine izin vermesi bulunur. Bakım onarım ya da değişim gibi konularda kolay erişim sağlanması için sistem çıkışında ya da tepeye yakın olan noktalarda bulunur. Sıhhi tesisat içerisinde vakum oluşumu vakum kırıcı sayesinde engellenirken basıncın yeterli miktarda düşüşü sağlanır ve devamında da suyun serbest bir biçimde akması sağlanır. Bu şekilde vakum kırıcı sistem içerisinde yüksek miktarda bir basıncın oluşmasını engelleyen bir fonksiyona sahiptir.

Vakum Kırıcı Kullanmanın Endüstriyel Avantajları

Daha önce de bahsedildiği gibi vakum kırıcı tesisat sistemleri içinde vakumun oluşmasını önlemektedir. Musluk ya da vana çıkışında kullanılır. Akış sisteminin içerisinde su akışının azalması durumunda vakum oluşmasını engellerken sistem içerisine yeterli miktarda hava girişine olanak tanımaktadır. İşte bu özelikleri ile beraber vakum kırıcı tesisat sistemlerinde, HVAC sistemlerinde, endüstriyel kanallarda ve yakıt sistemlerinde basınç seviyelerinin kontrol edilmesi ve gerekli miktarda hava alımının sağlanması için kullanılmaktadır.

Vakum Kırıcı: Seçim, Montaj ve Bakım İpuçları

Vakum kırıcı elemanlarının seçimi ile beraber uygun sisteme uygun şekilde montaj edilmesi önemlidir. Vakum kırıcı ürünlerinin sistemdeki doğru montajı, akışın içerisinde vakum oluşumuna izin vermez. Dolayısı ile vakum kırıcı sistemde basınç birikmemesini sağlarken akışın da temiz bir şekilde devam etmesini sağlar. İşte bu hedeflerin gerçekleşmesi için vakum kırıcı seçiminin sistem içerisinde doğru şekilde yapılması gereklidir. Vakum kırıcı doğru montaj ve rutin bakımlarının yapılması ile beraber sistem devamlılığını sağlamaktadır. Vakum kırıcı uzman kişiler tarafından uygun sistem prensipleri şeklinde montajları yapılmalı ve bakımları da aksatılmamalıdır.