Gösterilen sonuç sayısı: 2

Vakum Solenoid Valf Nedir?

Vakum solenoid valf, hava veya gazın vakumlandığı bir ortamda çalışan elektromekanik açma/kapama valfidir. Bu valf, bir solenoid (bobin etrafında manyetik alan oluşturan elektrik akımı geçiren bir tel) tarafından çalıştırılır ve bir kürek mekanizması ve hava kapağı kullanarak hava veya gazın akışını yönetir.

Solenoid valf normalde kapalı (bobin enerjiyi aldığında kapalı olan vanayı açmak üzere) ve normalde açık (bobinden enerjiyi aldığında açık olan vanayı kapatmak üzere) olmak üzere iki tip olarak imal edilmektedir.

Vakum Solenoid Valf Nerelerde Kullanılır?

Vakum solenoid valfleri, çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Örnek vermek gerekirse:

  • Otomobil motorlarında, hava/benzin karışımını ayarlayan sistemlerde vakum solenoid valfleri kullanılır. Bu valfler, hava veya gazın vakumlandığı bir ortamda çalışır ve motorun çalışma performansını etkileyen birçok faktöre göre hava/benzin karışımını ayarlar.
  • Hava kompresörlerinde, hava basıncını yöneten bir sistemde kullanılır ve hava kompresörü çalışırken basıncı ayarlar.
  • Endüstriyel otomasyon sistemlerinde, hava veya gazın vakumlandığı bir ortamda çalışır ve endüstriyel proseslerde kontrol edilen birçok faktöre göre hava veya gazın akışını yönetir.

Öneriler

Solenoid valfi bobin yukarıda kalacak şekilde monte ediniz. Tesisatta solenoid valften önce pislik tutucu gibi vs. filtreler kullanınız. Yüksek sıcaklıklar için daha dayanıklı diyafram ve conta malzemesi kullanmaktayız. Siparişlerde yüksek sıcaklık için diyafram ve conta isteğinizi belirtiniz.

Vakum Solenoid Valfi Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Vakum solenoid valflerinin avantajları, hafif olmaları, küçük boyutlarda olmaları ve kolayca kontrol edilebilmeleridir. Ancak, bu valflerin bir dezavantajı da hava veya gazın vakumlandığı bir ortamda çalışabilmelerine rağmen, basınçlı bir ortamda çalışmak için uygun olmamalarıdır.

Solenoid Valf Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
  • Bobin kullanılacağı çalışma voltajına uygun seçilmelidir (AC-DC). Uygulanacağı yere göre koruma ve yalıtımı sağlanmalıdır. (Elektrik Hava geldiğinde açılıp, elektriği kestiğinizde tekrar kapalı pozisyonu alır)
  • Kullanacağınız hat veya sistemde minimum ve maksimum basınç değerleri valfin seçiminde çok önemlidir.
  • Akışkanın niteliği ve sıcaklığı valfin seçimine direkt etkendir
  • Akışkanın yönü ile gövde üzerinde ok işareti aynı yönde olup montaja dikkat edilmelidir.
  • Solenoid valf çekvalf işlevi görmediğinden ters basınçlarda akışkan geri akar. Bu durumlarda solenoid valften sonra bir çekvalf takmak bağlantı açısından doğrudur.
  • Valfin takılı olduğu hat pisliklerinden arındırılmış olmalıdır.