Seviye Göstergeleri

Manyetik Seviye Göstergesi Nedir

Manyetik seviye göstergesi sıvıların seviyelerini ölçmek için suyun kaldırma kuvvetini ve mıknatısların itme ve çekme manyetik özelliklerini kullanan bir tür seviye sensörüdür. Bu özellikleri sayesinde sıvı seviyesinin göz ile gerekse otomasyon sistemlerine entegre edilerek uzaktan izlenmesine olanak sağlamaktadır. Ekonomik ve sürekli değişen seviye ölçümlerinde oluşan güvenilirlikleri sayesinde birçok sektörde tercih edilmeye başlanmışlardır.

manytik seviye göstergesi

İncelemek İçin Tıklayın

Manyetik Seviye Göstergesi Nasıl Çalışır?

Manyetik seviye göstergeleri bileşik kaplar prensibine göre çalışmaktadırlar. Bu nedenle ölçüm odası (tüpü) içindeki seviye ile tank içerisindeki seviye aynıdır. Ölçüm tüpünün içinde içinde mıknatıslar bulunan bir şamandıra bulunmaktadır. Şamandıranın tüp içerisinde dikey yukarı-aşağı hareketi ile hareket ederken flapların yönünü dolayısı ile farklı renklerle boyanmış (genellikle kırmızı-beyaz) flapların rengi değişmektedir. Bu bize görsel seviyeyi izlememizi sağlamaktadır. Seviye göstergesinin dijital kontrol cihazı ile adaptasyonu ile otomasyon sistemi üzerinden uzaktan seviye değerleri izlenebilmektedir.

Şamandıralar içinde basınç içermemektedir. Dolayısı ile basınçlı şamandıralar gibi tehlike arz etmezler.

İstenildiğinde Akışkanın:

  1. Basınç
  2. Sıcaklık
  3. Yoğunluk

Çalışma Basıncı gözönünde bulundurularak özel şamandıra dizaynları yapılabilmektedir.

manyetik seviye göstergesi nasıl çalışır

Gösterge plakasındaki her bir flap şok, yüksek sıcaklık ve vibrasyonlardan etkilenmeyen magnet (mıknatıs) ile donatılmıştır. Dolayısı ile aşındırıcı ortam ve rutubet seviye göstergesi olumsuz bir etki oluşturmamaktadır. Manyetik seviye göstergelerinin flapları plastik veya paslanmaz çelikten imal edilmekte olup, plastik, alüminyum veya paslanmaz çelik kovan içine yerletirilmişlerdir. Manyetik seviye göstergeleri üzerinde gösterge paneli üzerinde  görsel limitleri istenildiği gibi ayarlamak mümkün olabilmektedir. Manyetik seviye göstergeleri manyetik switchlerle adapte edilerek elde edilen sinyal ile pompa kontrolü ON-OFF, Yüksek seviye-Düşük seviye alarm çıkışları elde etmek mümkün olmaktadır. Ayrıca manyetik seviye göstergeleri Reedchain switch ile donatılarak analog 4-20 mA çıkış alınabilmektedir.

Manyetik Seviye Göstergesi Teknik Dökümasyonu İncelemek İçin Tıklayın

Reed ve Reedchain switch ile donatılmış manyetik seviye göstergesi

Manyetik Seviye Göstergesi Avantajları Nelerdir?

  1. Standart basınçsız şamandıra kullanımı
  2. Korozyon dayanıklı sistem
  3. Basınç, sıcaklık, köpük, vizkoziteden bağımsız ölçüm
  4. Harici bir güç gerektirmeden sürekli izleme imkanı
  5. Yoğunluk değişimlerine minimum etkilenme
  6. Ayarlanabilir switchlerle donatılabilme imkanı
  7. Arka fon aydınlatılmasına ihtiyaç duyulmaması

Şamandıralar proses şartlarına bağlı olarak en düşük yoğunluklu malzeme belli değerleri aşmamalı, akışkanın aşındırıcılığına bağlı olarak gerektiğinde üzerlerinde kaplama yapılabilmektedir. Basınçlı sitemlerde gerekirse basınçlandırılmış şamandıra kullanılmalıdır.

Proses Bağlantısı ve Ölçüler

Nominal Size: EN1092 DN10-DN100                             

Nominal Basınç: PN6-PN400                                                              

Flanş Formu: B1,B2,C,D

  

              

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir